اخبار

انواع جنس لباس ورزشی مزایا و معایب

آدیداس، پوما، ریباک، نایکی و و و… برندهای متفاوت با لوگوهای رنگارنگی که چشم هر بیننده ای را در فروشگاه ها به خود جذب میکنند. اما این برندها با تبلیغات جذاب و وسوسه کننده شان علاوه بر دلنشین بودن باعث سردرگمی نیز میشوند. تصور کنید بلاخره تصمیم گرفتید تا از مبل دوست داشتنیتان جدا شده، به باشگاه بدنسازی نزدیک منزلتان رفته و جرقه ی شروع یک زندگی سالم را بزنید.

اولین قدم؟ خرید لباس ورزشی. کفش، شلوار یا شلوارک و تیشرت های ورزشی رنگارنگ با برندهای متفاوت در فروشگاه ها انتظار شما را میکشند.

اما دقیقا کدام یک مناسب شما میباشند؟ ویژگی یک لباس ورزشی خوب چیست؟ آیا هر ورزشی لباس مناسب خود را میخواهد؟ لباس مناسب باشگاه بدنسازی نزدیک منزل شما چیست؟ اگر شما هم در فروشگاه بین برندهای مختلف گم شده اید، این مقاله نقشه ی گنج شما برای رسیدن به صندوقچه ی “مناسب ترین لباس بدنسازی و جنس لباس ورزشی ویژگی های آن” میباشد.

پس با ما همراه باشید.

ویژگی های لباس ورزشی

تعداد کمی از لباس ها وجود دارد  که بهینه سازی مد و عملکرد در آنها به اندازه لباس های ورزشی ضروری است. پوشیدن لباسی که به اندازه ی ظاهر بی نقص خود، عالی عمل کند، می تواند تفاوت بین یک تمرین ورزشی خیلی خوب و یک تمرین شگفت انگیز باشد.

یک لباس ورزشی علاوه بر رنگ و ظاهر آراسته ی خود نیاز به ویژگی های منحصر به فرد دیگری نیز دارد، ویژگی هایی که آن را از یک لباس معمولی تبدیل به یک لباس ورزشی مناسب برای ساعت ها تمرین و عرق کردن در شرایط سخت میکند، ویژگی هایی مثل خاصیت کشسانی مناسب، توانایی جذب عرق، مقاوت در برابر تنش و پاره شدن، خشک و خنک ماندن و قابلیت تهویه از ویژگی های یک لباس ورزشی مناسب است.

در اینجا سعی میکنیم با مقایسه ی چند نوع الیاف مشخص کنیم که دقیقا چه نوع جنس لباس ورزشی مناسب هستند.

 پنبه

همه ما پنبه را می شناسیم و دوست داریم زیرا جنس لطیف آن حس خوبی روی پوستمان میگذار. به همین دلیل این پارچه برای لباس های سبک بسیار رایج است، اما تا وقتی با مواد دیگر ترکیب نشود عملکرد مناسبی به عنوان پارچه ی یک لباس ورزشی ندارد.

واتسون موسس برند Michi در این باره میگوید که او این جنس را برای لباس راحتی دوست دارد، زیرا راحت، نرم و قابل تنفس است، اما اگر قصد عرق کردن در آن را دارید، پنبه برای اینکار مناسب نیست.

واتسون می گوید: “الیاف طبیعی مانند پنبه عرق را جذب کرده و نگه می دارند، بنابراین پارچه خیس و سنگین می شود و مدت زمان بیشتری طول می کشد تا خشک شود، بنابراین اگرچه این ایده برای لباس بدنسازی خوب به نظر می رسد، اما واقعاً چنین نیست.

پلی استر

واتسون توضیح می دهد: “پلی استر ارزان است، می توان آن را بازیافت کرد، کاملاً با دوام است(البته به اندازه نایلون مقاوم نیست)  و البته دارای جذب رطوبت کمی است، بنابراین با انجام تغیراتی در آن می تواند ویژگی های مناسب یک لباس ورزشی را داشته باشد.

علاوه بر این استفاده از پارچه پلی استر برای چاپ دیجیتال بسیار آسان تر است زیرا بسیار راحت تر از نایلون رنگ میگیرد و می تواند چاپ های بسیار اشباع شده ای داشته باشد.”

یکی از دلایل با دوام بودن پلی استر این است که با مخلوط کردن مواد شیمیایی مختلف با یکدیگر، الیاف قوی و بادوام تولید می شود. گرابدیان(مدیر ارشد محصولات New Balance) خاطرنشان می کند: “پلی استر هنگام شستشو آب نمیرود و بهتر از سایر الیاف معمول پوشاک، شکل خود را حفظ می کند.

اسپندکس

جوهره ی اصلی پارچه ی لباس های ورزشی، اسپندکس، به دلیل توانایی بازیابی و کشش فوق العاده ی خود شناخته میشود. اسپندکس تقریباً بخشی از هر لباس ورزشی چسبان است که در آن کشش و حرکت راحت بدن ضروری است.

با این حال، به گفته لی(موسس برند Alala)، اگر مکرراً خشک یا اتو شود، می تواند به راحتی قابلیت ارتجاعی را از دست دهد.

نایلون

نایلون در مقایسه با پلی استر در برابر سایش قوی تر و مقاوم تر است. قابلیت جذب رطوبت کمی دارد و با تغیرات مناسب می تواند خاصیت و ویژگی های لباس ورزشی و بدن سازی مناسب را داشته باشد.

الیاف آن صاف و ماندگار هستند که باعث می شود دوام آن از پلی استر بسیار بیشتر باشد. البته، نایلون در جذب رنگ بهترین گزینه نیست، بنابراین دستیابی به رنگ اشباع برای چاپ دیجیتال در آن دشوارتر از سایر جنس ها میباشد.

بامبو

لی بامبو را دوست دارد زیرا پارچه ی آن بسیار نرم ، خنک و راحت است و خود، گیاهی بسیار پایدار است. واتسون اضافه می کند که همچنین انعطاف پذیر، بادوام و دارای خاصیت طبیعی رطوبت زدایی است. این ویژگی ها شما را در تابستان خنک و در زمستان گرم نگه می دارد.

بامبو یک منبع تجدید پذیراست که با استفاده از یک سوم مقدار آب نسبت به پنبه رشد میکند و به ندرت از آفت کش ها برای رشد استفاده می شود. این پارچه گرانتر از پنبه است ولی ویژگی هایی مثل قابل تنفس بودن، سبک تر بودن از پنبه، انعطاف پذیری فوق العاده و به طور طبیعی ضد باکتری بودن آن که به کاهش بوی نامطبوع کمک می کند، میتواند دلایل کافی برای گرانتر بودن آن باشد.

در اینجا مروری بر پارچه های مختلفی که در تولید لباس های ورزشی و بدن سازی از آنها استفاده میشود داشتیم، اما نتیجه چیست؟

تصمیم گیری نهایی 

همانطور که احتمالا خودتان هم متوجه شده اید هیچ کدام از این پارچه ها به تنهایی نمیتوانند برای یک جنس لباس ورزشی بی نقص، کافی باشند، پنبه کارایی مناسبی هنگام عرق کردن ندارد و بامبو پارچه ی گرانیست، در کنار اینها اسپندکس نمیتواند برای بلند مدت دوام خود را حفظ کند و نایلون هم جذب رطوبت کافی را ندارجنسد و خلاقیت و تنوع در لباس های صرفا نایلونی کم است.

  • نتیجه گیری

پس هنگامی که در یک فروشگاه بین شلوار و تیشرت های ورزشی سردرگم شدید به ترکیبات بکار رفته در آنها و ورزش مورد نظرتان دقت کنید. بطور مثال ترکیب الیاف پنبه و پلی استر ترکیب محبوبی برای لباس های بدنسازی است و علت آن جذب عرق و رطوبت و همچنین سبک و راحت بودن آن در کنار قیمت مناسبش میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *